čtvrtek 27. dubna 2017

JAKÝ LEATHERMAN VYBRAT?



Ve svém okolí platím za člověka, který má jistou zkušenost s multitooly (dále jen MT) značky Leatherman. A tak tuto otázku slýchám poměrně často. A musím sám uznat, že odpověď na ni není zcela jednoduchá a jednoznačná. 

První, co by si měl člověk uvědomit je, že naprosto dokonalý a ideální MT NEEXISTUJE. Když team vývojářů vymýšlí nový „nerezový werk“, rozhodně nepřemýšlí nad potřebami jednotlivce, ale musí to vzít nějak komplexně. Prodávat se přeci musí po tisících na ne po kusech. A jak je to v civilizované společnosti zvykem, je vše vždy otázka kompromisů ve prospěch veřejného blaha.
Takže první, zcela zásadní věc jsme si uvědomili a můžeme přistoupit k výběru samotnému. Nejlépe uděláme, když na to půjdeme vyřazovací metodou. Stanovím zde nyní několik rozhodovacích kritérii resp. otázek, po jejichž zodpovězení by jste měli na konci tohoto článku vidět ve své mysli Váš vysněny MT.




1.       Jaká má být konstrukce, KLASIKA vs. OHO?


Někteří z Vás možná neví, co zkratka OHO znamená. Rozuměj tedy One Hand Opening neboli otevíratelné jednou rukou. Většinou se jedna pouze o čepele nožů. Typickým představitelem OHO konstrukce je třeba Wave nebo Surge. Nebyl by to ale Leatherman, aby neměl i svoje specialitky. Tou specialitkou myslím model Leatherman OHT (One Hand Tool?) a ten má naprosto všechny nástroje otevíratelné jednou rukou.


Klasika má v současné době typické představitele v modelech Rebar nebo Super Tool 300. Zde pokud chcete použít jakýkoliv nástroj, musíte zapojit obě ruce. Tzn. otevřít MT, vyndat nástroj, zavřít MT. Nevýhoda této konstrukce je z výše popsaného postupu zcela jasná. Ovšem má to i své ohromné výhody. Při práci Vás netlačí OHO želízka MT do dlaně. Jelikož klasická konstrukce je v zavřeném stavu symetrická a hladká. To může být v případě OHO konstrukce při hrubější práci, kdy je za potřebí MT pevně sevřít v dlani, dosti nepohodlné. Další výhodou je legislativa. V ČR je naštěstí legislativa, co se týče veřejného nošení nožů, hodně benevolentní. Ovšem ne všude je to stejně. Například v sousedním Německu by Vás za to, že na veřejnosti vytáhnete OHO kudlu, (třeba jen proto aby jste si uřízli kus turistického salámu na chleba) mohli pěkně mastně pokutovat. A finanční újma by při takové konfrontaci s „orgánem“ co pomáhá a chrání byla jistě to nejmenší, co by Vás mrzelo…

2.       Účel použití – Výbava

Podle toho, na co budu MT používat, tak vybírám výbavu. Když mam MT do auta, místo bedny s nářadím, pak jistě nesáhnu po Freestylu, což je v podstatě jen malá kudla s kombinačkama, ale hodím si tam cokoli z řady Super Tool nebo Surge. Pokud budu MT používat jako svačinkový nůž, nebo jsem kravaťák a rád bych měl v kvádru nějaký šikovný EDC, tak sáhnu třeba po Juice S2 a nebudu bazírovat na pilce a pilníku. Stejně tak si dokážu představit, že při každodenním protloukání se betonovou junglí v drtivé většině přežiju bez pilníku nebo pilky. A tak mi Skeletool přicvaknutý za karabinu na oku pro opasek u kraťasů bude dělat úžasného společníka… Na střelnici vezmu klidně giganticky MUT, který je k rozborce střelných zbraní přímo určený. A čundr vezmu Signal, který má spoustu outdoorových vychytávek…




3.     Velikost / hmotnost

Jaký kalibr jste ochotni akceptovat? Tato otázka jde ruku v ruce s bodem č.2. Nicméně výbava Rebaru a Super Toolu 300 je takřka totožná. Ovšem velikost resp. hmotnost je diametrálně odlišná. Takže nezbývá, než se opět rozhodnout dle účelu použití. Tam, kde potřebuju pořádný kus železa, volím něco z kategorie Heavy-duty. http://www.leatherman.com/multi-tools#prefn1=sizecategory&prefv1=Heavy-Duty

Na opasek střední třídu, kterou Leatherman nazývá Full-size. http://www.leatherman.com/multi-tools#prefn1=sizecategory&prefv1=Full-Size

Do kapsy ideálně něco z kategorie Pocket-size. http://www.leatherman.com/multi-tools#prefn1=sizecategory&prefv1=Pocket-Size

A na klíče nějaký Keychain. http://www.leatherman.com/multi-tools#prefn1=sizecategory&prefv1=Keychain-Size


 4.       Cena

To je při výběru čehokoli jistě důležitý faktor. U koupě něčeho, co si dělá ambice na to, že s Vámi zůstane po zbytek života, to nevidím jako úplně důležitou věc. Tím, že Leatherman dává 25 let záruku na svoje MT, je pak velice pravděpodobné, že - pokud jej neztratíte, nebo Vás o něj nějaká nenechavá ruka nepřipraví – jej budete spokojeně používat minimálně jednu generaci…

Další věc je ta, že Leatherman se dá koupit i bazarový. A jelikož to jsou držáci, jsou i bazarové kousky většinou ve velice dobrém stavu. Pak můžete mít vlajkovou loď za cenu střední třídy. Tudíž cena MT opravdu není zas tak důležitá vzhledem k perspektivě nástroje.

Pokud se chcete přeci jen zabývat cenou, spíš vyhodnoťte poměr cena/výkon…



Teď už Vám nezbývá nic jiného, než si v klidu sednout, projet katalogem firmy Leatherman, ve své hlavě si srovnat osobní preference dle bodu č.1 až 4. Zavřete oči a představte si ten úžasný kousek železa, vidíte ho? Jaký to je model?

Přeji pevné nervy a šťastnou ruku při výběru!

Žádné komentáře: